DOLAR 31,0414 0.16%
EURO 33,6268 -0.05%
ALTIN 2.035,730,94
BITCOIN %
Ankara
11°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

25 okunma

Hatay Dikmece Köyü’nde Tarım Arazi ve Zeytinliklere El Koyma Kararlarına Karşı Dava Açıldı

ABONE OL
26 Eylül 2023 02:20
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DİLAN KUTLU

Hatay Dikmece Köyü’nde yaşayan yurttaşlar; tarım arazileri ve zeytinliklerinin üzerindeki acele kamulaştırma ve el koyma kararlarının durdurulması talebiyle dava açtı. Hatay Adliyesi önünde açıklama yapan Dikmeceli Hasan Özgün, “Şirketlere rant için köylerimizin, zeytinliklerimizin, yaşam alanlarımızın peşkeş çekilmesini istemiyoruz” dedi. Dikmeceli Ali Doğan ise tepkisini “Benim çiftçilikten başka mesleğim yoktur. Köylülere sormadan kendi kafalarına göre coplayarak, su sıkarak, gaz sıkarak bizi kendi topraklarımızdan kovdular” sözleri ile dile getirdi.

Deprem bölgesinde yeni konut yapımı için tarım arazileri ve zeytinlikleri imara açılan Dikmeceliler,  acele kamulaştırma ve el koyma işlemlerine karşı Cumhurbaşkanlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na dava açtı.

Köylüler, dava dilekçelerini sunmalarının ardından Hatay Adliyesi önünde açıklama yaptı. basın açıklaması yapan köylülere Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan ve Hatay Barosu Başkanı Hüseyin Cihat Açıkalın, yurttaşlara destek verdi.

Dikmeceli çiftçi Ali Doğan, “Benim çiftçilikten başka mesleğim yoktur. Bu yaşımdan sonra yapacağım bir işim yok. Bizim atalarımızdan kalma arazilerimiz, zeytinlerimiz yok ediliyor. Köylülere sormadan kendi kafalarına göre coplayarak, su sıkarak, gaz sıkarak bizi kendi topraklarımızdan kovdular” dedi.

Dikmeceli Hasan Özgün ise, “59 gündür haykırıyoruz bir kez daha söylüyoruz. Eğer bu istimlaklar gerçekleşirse sadece Dikmece’de yüzbinlerce asırlık zeytin ağaçları katledilecek. Dikmece köyü boşaltılacak. Biz bunun bozulmasını istemiyor. Şirketlere rant için köylerimizin, zeytinliklerimizin yaşam alanlarımızın peşkeş çekilmesini istemiyoruz. Onların hesaplarına göre bütün zeytinlikler dümdüz edilecekti. Bu direniş sayesinde henüz bir zeytin ağacını bile kesemeyecekler. Biz kazanacağız” diye konuştu.

Hatay Barosu Başkanı Hüseyin Cihat Açıkalın ise, “Rezerv alan için acele kamulaştırma kararlar elbette alınacaktır ancak doğa yaşamını ekolojik yaşamı hedef alan zeytinlikleri sulak alanları ve tarım alanlarını yok eden uygulamalardan bir an önce vazgeçilmesi, bu yönde uygun kararlar alınması cumhurbaşkanlığı kararıyla acele kamulaştırma ve rezerv alanı olarak belirlenen başta Dikmece olmak üzere kamulaştırılmalardan dönülmesi talebimizdir” dedi.

NE OLMUŞTU?

Deprem bölgesinde yeni konut yapımı için orman alanları ile zeytinliklerin imara açılmasını öngören düzenlemenin 14 Temmuz’da TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesinin ardından deprem bölgesi Hatay’da tarım arazilerine konut yapımı için adımlar atılmaya başlanmıştı.

TOKİ’nin kalıcı konut yapması için Hatay’ın Antakya ilçesinin Dikmece köyü arazisinin bir bölümü için kamulaştırma kararı alınmış, Jandarma eşliğinde iş makinaları ile köylülerin tarım arazilerine girilmişti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş